Správné zajištění nákladu přívěsu

Se správným zajištěním nákladu lze na přívěsu bezpečně přepravovat veškerý náklad – ať už zelený odpad, palivové dříví, sypké zboží, motocykly nebo stavební mechanizaci. Přepravní zajištění na přívěsu by mělo být vždy prováděno s velkou opatrností, jinak může být nebezpečné pro vás i ostatní účastníky silničního provozu. V tomto článku vám vysvětlíme, jak můžete optimálně zajistit svůj náklad a jaké příslušenství je k dispozici pro zajištění nákladu na přívěsu.

Správné zajištění nákladu přívěsu

Na co si dát pozor při zajišťování nákladu?

Aby náklad za normálních podmínek nemohl sklouznout, převrátit se nebo spadnout, musí být řádně zajištěn. Pro profesionální zajištění nákladu vašeho přívěsu je třeba dodržovat těchto 7 obecných pravidel :

  1. Těžiště nákladu by mělo být na podélné ose přívěsu.
  2. Při nakládání přepravovaného zboží platí: těžké zboží dole, lehké zboží nahoře.
  3. Nesmí být překročena povolená celková hmotnost nebo zatížení náprav. 
  4. Náklad by měl být zajištěn proti podélným a příčným pohybům.
  5. Hlavní zátěž by měla být nad nápravou.
  6. Aby jednotlivé předměty nemohly spadnout na jiné, musí být náklad přepravován bez mezer.
  7. Náklad může obecně vyčnívat až 1,50 m dozadu (1 m i bez nutnosti označení). Pokud náklad vyčnívá z boku o více než 40 cm, je nutné jej označit.  

Upevňovací systém pro zajištění nákladu

Jak lze náklad optimálně zajistit proti pohybu? Jak již bylo zmíněno, účinným opatřením pro zajištění nákladu v přívěsu je přivázání nákladu. Naše přívěsy jsou proto vybaveny upínacími oky, třmeny či miskami. Tyto mohou být dle individuálních požadavků navýšeny či si je můžete snadno dokoupit zde.

Upínací popruhy pro zajištění nákladu

K uvázání nákladu se používají upínací popruhy jako pomůcka při silovém zajištění nákladu. Zde jsou 3 tipy, které byste měli mít na paměti, pokud jde o tyto popruhy:

  1. Napnutí popruhů přizpůsobte hmotnosti nákladu. Přesné informace najdete na štítku na popruhu.
  2. Před jízdou vždy kontrolujte stav popruhu. Jakmile jsou opotřebované, prasklé nebo roztřepené, je nutné je vyměnit.
  3. Při delších cestách by měly být upínací popruhy pravidelně kontrolovány, zda sedí a jsou napnuty, a v případě potřeby je dotáhněte.

Nabídku upínacích popruhů naleznete zde.

Správné zajištění nákladu přívěsu

Další způsoby zajištění nákladu

Správné zajištění nákladu přívěsu

Přetahovací plachty a plachtové konstrukce s plachtami

Přetahovací plachty jsou vhodné pro volně ložené zboží, jako je písek nebo listí, aby se zabránilo odfouknutí nákladu a aby byl náklad odolný vůči povětrnostním vlivům. Pokud je často nakládáno vyšší přepravní zboží, vyplatí se pořídit plachtovou konstrukci, aby byl náklad i v horní části bezpečně uložený V závislosti na přívěsu nabízíme plachty a konstrukce s různými výškami nakládání a barvami plachty.

20220913_123346

Pletivové nástavby bočnic a nástavby bočnic

Pro přepravu většího množství nákladu doporučujeme nástavbu bočnic nebo pletivovou nástavbu (gitter nástavba) , které lze namontovat například na naše třístranné sklápěče. To nabízí další nakládací objem a zajišťuje, že se z nákladu během jízdy nic neztratí. Mřížkový nástavec je ideální například pro přepravu palivového dřeva 

Správné zajištění nákladu přívěsu
Správné zajištění nákladu přívěsu

Zakrývací sítě

Dalším vhodným doplňkem k zajištění nákladu jsou zakrývací sítě. Ty slouží k zajištění drobnějších nákladů jako listí apod.

Se správným zajištěním nákladu nemůže nic spadnout a způsobit škodu. Veškeré námi nabízené příslušenství naleznete zde.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.