Maximální povolené rychlosti přívěsů

Stejně jako u hmotností a spojitelnosti do jízdních souprav, tak i zde je spousta mýtů a polopravd a co kamarád či známý v autoškole nebo na odboru dopravy, to jiný názor.

I my jsme se na začátku devadesátých let v autoškole učili, že maximální rychlost jízdní soupravy je 80km/h. Škodovka s vlekem ani rychleji jet nedokázala. Dnes je citace vyhlášky taková, že maximální rychlost soupravy určuje nejpomalejší z vozidel v dané soupravě. Tedy, jeli přívěsný vozík schválený pro rychlost 130km/h a nebude-li provozovaný za vozidlem, které má schválenou nižší rychlost, můžete s ním po českých dálnicích uhánět 130km/h. Více ani s ohledem na maximální rychlost na dálnici jet nemůžete, a tak rychlost 140km/h, kterou někteří prodejci nabízejí, je vám k ničemu. Na ostatních komunikacích a v obcích se rychlost řídí samozřejmě standardními předpisy.

POZOR však na následující! Vždy platí, že maximální rychlost musí být uzpůsobena váze a charakteru nákladu, který musí být zajištěn (např. upínacími pásy) proti pohybu, podmínkám provozu a stavu komunikace. Dále platí, že to co je platné v ČR nemusí být, a většinou ani není platné v zahraničí. Každá země má své vlastní rychlostní limity a je nutné se s nimi před vyjetím za hranice seznámit.

V naší nabídce si můžete vybrat přívěsy, které již mají schválenou maximální povolenou rychlost 130 km/h i přívěsy, které mají "jen" maximální povolenou rychlost 100 km/h.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.