Jak vybrat nákladní přívěs

Výběr nákladního přívěsu začíná od hobby přívěsných vozíku za auto až po profesionální vzduchem brzděné nákladní přívěsy. Ať už kupujete přívěs potřebný na stavbu svého domu nebo masivní profi přívěs ke svému podnikání, věnujte výběru pozornost a nekupujte první zlevněný přívěs v hobby marketu. Ušetřené stokoruny se vám mohou šeredně vymstít. 

Při výběru narazíte na brzděné a nebrzděné přívěsy. Pro běžné využití v domácnostech vám bohatě postačí nebrzděný přívěs. Nebrzděné přívěsy nechávají zpomalování na tažném automobilu. Nevyžadují žádnou speciální údržbu a pořizovací náklady i provoz bývá podstatně nižší než u brzděných přívěsů. Jejich celková hmotnost nepřesahuje 750 kg. Oproti tomu brzděný přívěs tolik nezatěžuje tažné vozidlo, odlehčuje brzdám automobilu, kdy se brzdná síla rozloží mezi automobil a přívěs. Brzděné přívěsy jsou tak při stejné celkové hmotnosti vzhledem k délce brzdné dráhy bezpečnější. Brzděné přívěsy také bez rizika převezou i čtyřnásobný náklad.

Pří výběru si rozmyslete, k jakému účelu budete nákladní přívěs potřebovat a jak často jej budete používat. Přívěsy lze vybírat podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny především bočnice valníků. Bočnice jsou nejčastěji vyráběny z voděodolné překližky, plechu nebo z eloxovaného hliníku. Pro občasný převoz dřeva vám bude stačit model hobby přívěsu s plechovými bočnicemi. Hodláte-li vozit kameny, je vhodnější překližka místo plechových bočnic. U skříňových přívěsů se pak nejčastěji při výrobě používá voděodolná překližka, hliníkový plech nebo sendvičové panely.

Dále se při výběru nákladního přívěsu můžete rozhodovat dle různé polohy kol. Přívěsy, které mají uloženy kola vedle ložné plochy, mají nízké těžiště a tím lepší jízdní vlastnosti. Nevýhodou jsou pak bočnice, které se nedají sklopit a není možná nakládka z boku. Kdežto u přívěsů s koly pod ložnou plochou lze bočnice otevírat, případně úplně demontovat a pohodlně tak nakládat z boku. Lépe se i přívěs s koly pod ložnou plochou kontroluje při jízdě a lépe se s ním couvá. S naloženým přívěsem s koly pod ložnou plochou musíte ale zase oproti těm s koly vedle opatrněji najíždět do zatáček.

Pokud potřebujete s výběrem přívěsného vozíku poradit, obraťte se na naše obchodní oddělení, tel. 776 273 308.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.